Przejdź do głównej zawartości

Pułapki umysłu.

Wreszcie Polska powstaje z kolan. Nie, żeby nagle wydano zakaz uczęszczania do kościoła, wręcz przeciwnie, dobra zmiana robi wszystko, żeby ludzi w niedzielę nic od księży i ich tac nie odciągało. Z kolan powstaje ta Polska, która do tej pory z powodu swojej ciasnoty umysłowej, śmieszności czy zacofania tkwiła na tych kolankach gdzieś w rogu, lekko przykurzona, deczko zapomniana, kompletnie niezrozumiana. Polska "kulturalna", ale taka kulturalna inaczej. Bo przez ostatnie prawie trzydzieści lat z kulturą i sztuką u nas było jak z rynkiem sprzedaży nowych aut. Im bardziej coś się podobało, im lepszą miało wyrobioną markę tym lepiej się sprzedawało, a poboczami lekko przykurzone, prawie niezauważone przemykały różne wybryki motoryzacji. Ale zbliża się koniec takich dzikich fanaberii, koniec dzikiego kapitalizmu w sztuce! Podczas niedawnej konferencji prasowej główny kierowca partii PiS oznajmił, że jest sztuka dobra i jest sztuka zła. Jasno dając do zrozumienia, że "oni" doskonale wiedzą, która jest jaka i "oni" się już za to wezmą, ze znanym już społeczeństwu zapałem i pośpiechem, "oni" powiedzą czym jeździć, a czym nie.
Nie oszukujmy się, każda władza ma swoich ulubieńców wśród artystów. Których hołubi, którym klaszcze z całych sił, którym złota nie skąpi. Artystów, którzy przy każdej możliwej okazji stoją na czerwonym dywanie w błysku fleszy. Oraz zawsze są tacy artyści, którzy niezależnie od swojego talentu na ten czerwony dywan dopchać się muszą własnymi siłami. Tworząc sztukę na tyle dobrą by przekonać do siebie publikę, lub na tyle komercyjną by ludzie ją kupili, niekoniecznie nawet rozumiejąc co to. Oraz wszędzie są tacy artyści, którym się tylko wydaje, że są artystami i dlatego nikt ich nie zauważa. Ale zdarza się też czasami władza, która nie ogranicza się do głaskania po pupciach wybranych muzyków, aktorów czy pisarzy. Tylko postanawia mówić obywatelom co im wolno oglądać, czego słuchać, co czytać. A zwłaszcza czego nie. Władza, która wie, jaka sztuka jest dobra, a jaka zła, którym artystom zamknąć usta, a którym mówić co mają mówić. Pół biedy (że tak się wyrażę) kiedy ta władza jest jak za czasów PRL. Jednym każe tańczyć jak im zagra, drugich nie drukuje, nie dopuszcza, trzecich szykanuje, niejednokrotnie wymuszajac na nich wyjazd za granicę. Gorzej kiedy jak w III Rzeszy czy ZSRR, władza niepokornych twórców zamyka w łagrach, obozach koncentracyjnych czy rozstrzeliwuje.
Mam podejrzenia jaką kulturę i sztukę zafunduje nam PiS, ale kiedy staram się sobie to bardziej wyobrazić to przypomina mi się rosyjskie powiedzenie "Żyzń eto kak tigra jebat, i smieszno i straszno i prijatnosti nikakoj" - co w wolnym tłumaczeniu oznacza: życie jest jak seks z tygrysem, i śmiesznie i strasznie i przyjemności z tego żadnej. Strasznie, bo w historii ludzkości nie raz już ludzie bez poczucia humoru i wyobraźni doprowadzali do wielkich tragedii w imię udowadniania mojszości swoich racji. A śmieszno... bo Zelnik.
Który to wspierał swoją osobą Kaczyńskiego podczas spotkania z dziennikarzami. Aktor znany do tej pory głównie starszej publiczności z roli Ramzesa XIII w fimie Faraon oraz czytelnikom tabloidów z wywiadu prasowego, w którym wyznał, że zdradzał żonę, ale przestał kiedy umarła. Ów pan, niewąpliwie podczas konferencji firmujacy swoją osobą poczynania PiS, podał jako przykład złej sztuki swoją ostatnią wizytę na przedstawieniu teatralnym z którego wyszedł po kilku minutach, bowiem poczuł się jakby zdradzał swoją partnerkę. Hm... szkoda, że nie wyjaśnił czy poczuł się tak podle, czy też jak podczas orgazmu w nie swoim łóżku?

Czekając na powrót czasów, kiedy pracowników służb bezpieczeństwa bedzie znowu tylu samo co niepokornych przeznaczonych do śledzenia, prezentuję przykładową inwigilację artysty przez funkcjonariusza odpowiednich służb. Oczywiście wszelkie podobieństwa do kapitana Żbika i Pocahontas są niezamierzone i przypadkowe.









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zombie.

Kiedyś (w tym wypadku słowo kiedyś oznacza jakieś dwadzieścia pięć lat wstecz) obejrzałem kilka filmów o zombie i dałem sobie spokój z kolejnymi. Czemu? Bo były do znudzenia powtarzalne. Nagła zaraza, epidemia, hordy żywych trupów, garstka niezarażonych i nieustająca zabawa w kotka i myszkę z tymi co mają mózg i tymi co chcą go zjeść. Strzelby, siekiery, piły łańcuchowe... zieeeew. Czyli nuda. Flaki (najczęściej dużo flaków) z olejem. Dlatego szerokim łukiem omijałem ten gatunek i poza dwoma wyjątkami nadal omijam. Pierwszym wyjątkiem był Zombieland. Rzec by można lekka i przyjemna komedyjka o zombie, dodatkowo z dwójką aktorów, których lubię, czyli Bill Murray grający samego siebie i Woody Harrelson. Drugim filmem, który mi się spodobał (ale to raczej ze względu na robiące wrażenie kadry i ujęcia) był/jest: Jestem legendą. Z Willem Smithem. Reszta jakoś mi nie podchodzi i już. I chyba dobrze, bo jak pokazało życie, nasze ludzkie wyobrażenia o zombie szerokim łukiem rozmijają się z rze

Ach ta dzisiejsza młodzież.

 Nie mam pojęcia jak to wygląda w innych krajach, w innych społecznościach. Ale u nas w rodzimym grajdołku "achowanie" mamy niejako we krwi. Kiedy byłem młody, z ust starszych nie raz słyszałem: "ach ta dzisiejsza młodzież", kiedy jestem starszy, z ust wielu rówieśników słyszę to samo. Plus jeszcze modne są: "za moich czasów" oraz "kiedyś to było inaczej". I szczerze mówiąc nie mam pojęcia, skąd to się bierze. No dobrze, za moich czasów i kiedyś to było inaczej, da się jeszcze jakoś wytłumaczyć, bo faktycznie świat nie stoi w miejscu, świat się zmienia, a nowinki technologiczne skróciły obieg informacji z tygodni do sekund, przesyłany zaś obraz pozwala mieszkańcowi Australii uczestniczyć on-line w koronacji Karola, króla Brytów. Można rzec, że świat się skurczył do niewielkiej szklanej kuli, w której kiedyś po potrząśnięciu, wokół figurki tańczącej pary wirował "śnieg", a dziś wirują pierdyliardy informacji i obrazów. Więc

Ucho od śledzia.

W zamierzchłych czasach, dawno, dawno temu, kiedy byłem młody i po niebie jeszcze latały pterozaury używaliśmy zwrotu "ucho od śledzia", oznaczającego nic. Figę z makiem. Null. Zero. Zakładaliśmy się o ucho od śledzia, obiecywaliśmy w grach wygranemu ucho od śledzia, nagradzani byliśmy przez rodziców za posprzątanie swojego pokoju uchem od śledzia. Powszechnie bowiem uważano, że dzieci i ryby głosu nie mają, ale dodatkowo ryby, czyli chociażby śledzie, uszu też nie posiadają. Jakże się myliliśmy wtedy, my, nasi rodzice i nawet te pterozaury. Okazuje się, że śledzie mają doskonały i bardzo czuły słuch. Naukowcy odkryli również, że śledzie słuchu owego używają w nieco niecodzienny dla nas sposób, albowiem do nasłuchiwania pierdów współtowarzyszy z ławicy. Widzieliście kiedyś film przyrodniczy z ławicą śledzi? Tysiące ryb w jednej zbitej masie, wykonujących manewry unikowe przed drapieżnikami, jakby sterował nimi jeden mózg. W lewo, prawo, do góry, po skosie w dół. Ostra jazda b